niedziela, 16 czerwca 2013

Obierz kurs na styl... PROWANSLASKI!

Styl prowansalski we wnętrzach daje poczucie ciepła, domowej atmosfery i sielskości. Kojarzy nam się ze słoneczną Italią i bogactwem pysznośności kuchennych z tametego regionu. Źle zakomponowany może sprawić, że wnętrze nie będzie spójne, a wręcz chaotyczne i nieuporządkowane. Komu więc pasuje i gdzie ma on zastosowanie?


Kolory stylu prowanslaskiego to:
-złamane odcienie bieli,
-beż,
-błękit i jego odcienie,
-szarość,
-rozbielona oliwka.

Materiały dominujące w stylu prowanslaksim to:
-kamień,
-drewno,
-cegła (malowana na biało lub tradycyjna),
-ceramika,
-fajans,
-porcelana,
-płótno, bawełna, juta- ogólnie tkaniny naturalne,
-kute żelazo.

W stylu prowansalskim możemy urządzić cały dom, pytanie tylko, czy nie będzie to dla nas zbyt przytłaczające? W takim domu dominować będą bibeloty,wiklinowe kosze, suszone kwiaty (najczęściej lawenda), a także wiele jasnych powierzchni, które nie zawsze są łatwe w utrzymaniu czystości. Dla miłośników tego stylu, ale również osób ostrożnych- polecam zastosowanie tego trendu w jednym pomieszczeniu, a resztę wnętrz w mieszkaniu zaopatrzeć w dodatki nawiązujące do stylu Prowansji.

KUCHNIA
Najwięcej aranżacji w stylu prowanslaskim to właśnie aranżacje kuchenne. Taka kuchnia zachęca do rodzinnych spotkań przy jedzeniu, jest bardzo słoneczna, ale także elegancka.
Materiały na podłogę to kafle- często wykorzystuje się te tarasowe, a także drewno (nie panele drewniane/laminowane!). Charakterystycznym elementem są szafki kuchenne, które mają delikatne rzeźbienia jeśli chodzi o fronty, lub w ogóle tych frontów nie posiadają. Zamiast nich stosuje się zasłonki z dekoracyjnych tkanin, utrzymanych w sielskim klimacie (np. drobne kwiatki), drobno marszczone. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie przy suficie drewnianych belek- stylizowanych na stare, a także użycie tylko matowych powierzchni. Styl prowansalski nie lubi błysku i świecenia- jest to tyl romantyczny i przytulny.

Rękaw między szafkami górnymi (często ze szklanymi wstawkiami)  a dolnymi powinny wypełniać kwadratowe płytki, o dość małych długościach boków. Aby uzyskać prawdziwy klimat Prowansji wybierzmy ceramikę we wzory kwiatowe/geometryczne, którą można układać w nieregularne mozaiki. Oczywiście elementy te muszą być utrzymane w delikatnej, pastelowej kolorystyce.

Resztę klimatu stworzą dodatki: gliniane wazony, koszyki, przedmioty codziennego użytku ozdobione metodo de' coupage, butelki, wyeksponowane ozdobne talerze,  miseczki, moździerze i wszędobylskie falbanki.

SALON
Głównym elementem każdego salonu jest wygodna, spora kanapa, w obiciu z tkanin naturalnych, w kolorach pastelowych. Koniecznym do niej dodatkiem są poduchy, porozrzucane niby od niechcenia. Jeśli chodzi o przechowywanie różnych przedmiotów, idealnie sprawdzą się różnego rodzaju sekretarzyki, witrynki i stylizowane bufety. Meble mają sprawiać wrażenie nadszarpniętych zębem czasu, dlatego często są szlifowane i bielone. Bardzo ważne są tkaniny, które grają tu kluczową rolę. Oprócz firan, w oknach wiszą rolety i zasłony. Na stole obowiązkowo haftowany, zdobiony falbankami lub pastelowy wzorzysty obrus. Ściany mogą być gładkie- by stworzyć bazę do radosnej twórczości meblami, lub wzorzyste dzięki ogromnemu wyborowi tapet w delikatnych kolorach. Do stylu słonecznej Prowansji pasują również świeże kwiaty i roślinność- hortensje, lawenda, piwonie, bluszcz.

ŁAZIENKA
To pomieszczenie gdzie styl prowansalski ciężko przemycić ze względu na często małe gabaryty łazienki. Można go jednak stworzyc dodatkami. Przeważająca kolorystyka to biele, beże, rozmyte pastele. Sprzęty łazniekowe możemy wybrać stylizowane na retro (który świetnie wkomponowuje się w styl prowanslaski), jak również klasyczne. Do klasycznych dobieramy ozdobną, rzeźbioną ramę lustra oraz dekoracyjny żyrandol. Dodatki takie jak: pojemnik na mysło, chusteczki itd mogą byc zdobione w motywy lawendy. Drobne elementy stworzą klimat, przy neutralnej bazie beżów i bieli.
All photos from the Internet.


xoxo,

K.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Leave a comment if You like it;)