piątek, 7 czerwca 2013

Barwy świata... BIEL we wnętrzu.

Totalny biały look we wnętrzach został niewątpliwie zapoczątkowany w krajach mroźnej Skandynawii, a w ostatnim czasie dotarł również do Polski. Cieszy się wielkim uwielbieniem wśród miłośników stylu rustykalnego jak również ultra-nowoczesnego. Czy białe wnętrza są funkcjonalne? Czy to będzie to dłuższa miłość czy przelotny romans?
Biel kojarzy się z czystością, sterylnością, czasem nawet hermetycznością i pustką. Meble w odcieniach bieli dziś, to nie te same regały, biurka i szafy z lat 80tych wykonane z płyty MDF pokryte tanią okleiną termozgrzewalną. Obecnie produkowane modele wykonywane są tak, aby wyglądały na ekskluzywne (mimo, iż jest to np. malowane szkło czy lakierowany laminat). Meble stylizowane/drewniane są bielone za pomocą wosków i past- dzięki czemu zyskują indywidualny charakter i styl. Biel w wydaniu błyszczącym stała się wyznacznikiem luksusu, ale także nieprzesadzonej estetyki. Kolor ten dobrze współgra właśnie z naniesionym nań grubą warstwą- lakierem. Gładkie powierzchnie są łatwe w utrzymaniu czystości, mimo, że nie ma co się oszukiwać- białe meble do najbardziej funkcjonalnych nie należą. Niestety, białe kafle w przedpokoju- szczególnie te z wykończeniem poler lub półpoler (lappato) brudzą się niemiłosiernie i chcą utrzymać je w idealnej formie- konieczne jest ich częste czyszczenie.

Co do frontów kuchennych czy łazienkowych, w kolorze bieli mamy do wyboru kilka rodzajów komponentów. W zależności od tego, czy wybierzemy naturalne drewno bielone, laminat, fornir lub po prostu okeinę drewnianą- materiały te będą się różnić od siebie sposobem konserwacji. Biel szczególnie dobrze komponuje się we wnętrzach nowoczesnych, ascetycznych. Duże szafki kuchenne (np. z lśniącymi, gładkimi fornatmi) pomieszczą cały sprzęt kuchenny. Kuchnia sprawia wtedy wrażenie uporządkowanej, niczym niezmąconej, bardzo eleganckiej. Takie rozwiązania bardzo często wykorzystuje się w sytuacji kuchni otwartej na salon. Kuchnia staje się wtedy integralną częścią mieszkania/domu i optycznie je powiększa. 

Biel na ścianach nie jest moim zdaniem akceptowalna w pokojach dla dzieci- szczególnie w wieku 0-12. Nie jestem również zagorzałym zwolennikiem pokojów dziecięcych we wszystkich kolorach intensywnej tęczy na raz. Jednak jak ze wszystkim, należy zachować umiar i czasem odłożyć swoje osobiste fascynacje bielą, dla dobra malucha. Już noworodek zaczyna dostrzegać barwy w okół siebie i próbuje je odróżniać. Zaś niemowlak rozpoznaje barwy, powoli się ich uczy. Nie odbierajmy więc dzieciom radości z tego! Rozumiem, że mały biały pokoik, urządzony w romantycznym stylu wygląda pięknie, ale mały człowiek potrzebuje dozy koloru- dlatego też wybierajmy alternatywę dla uwielbionej bieli- kolory na bazie bieli- czyli pastele.

Sypialnia w bieli może stać się oazą spokoju, miejscem gdzie będziemy kumulować siły na następny dzień- ponieważ niepotrzebnie nie rozprasza myśli gdy się na nią patrzy. Należy jednak zwrócić uwagę aby oprócz bieli uwzględnić w aranżacji również inne barwy lub materiały- by uniknąć wrażenia "szpitalnego łóżka". 


Ściany w kolorze białym były nigdyś standardem w każdym mieszkaniu. Obecnie historia zatacza koło i po okresie intensywnych kolorów, bogactwa faktur i wzorzystych tapet- powraca się do (tym razem gładkiej jak tafla szkła) białej ściany. Aby oszczędzić czasu i niepotrzebnych nerwów polecam użycie farby lateksowej (która jest dedykowana głównie do kuchni i łazienek) do całego mieszkania. Taka farba jest dziecinnie łatwa w utrzymaniu czystości. Wszelkie otarcia, ślady obuwia, ślady po meblach, plamy i zabrudzenia - zmyjemy z łatwością wilgotną gąbką z płynem. Taki typ farby jest również bardziej odporny na przebarwienia spowodowane promieniowanym słonecznym. Będziemy więc mogli cieszyć się śnieżną bielą na ścianach przez lata, a może tylko tyle, aż nam się nie znudzi.


Rynek został obecnie zasypany modelami mebli w kolorze biały. Szerokim asortymentem może pochwalić się ogólnodostępna IKEA, jak również przedsiębiorcy indywidualni, którzy wykonują meble na wymiar. Jeśli nie mamy jednak ochoty na wnętrza w bieli od góry do dołu, a chcemy tylko zaczerpnąć z tej stylistyki- zainwestujmy w białe dodatki. Intensywne tło jest świetną bazą do eksponowania rzeźb w białym kolorze, wazonów, zegarów, lamp itd. Z czym zestawiać biel?


- drewno (każdy gatunek drewna wygląda dobrze z bielą),

- czerń,

- nasycone kolory,

- metal/chrom,

- szkło,

- beton,

- kryształy,

- lustra,

- kamienie.
All photos from the Internet.


xoxo,

K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Leave a comment if You like it;)